Krysař - rozbor, obsah

8. ledna 2014 v 21:27 | Kate. |  Recenze, obsah, rozbor - knížky/filmy
Zdravím. :)
Za prvné - omlouváme se, že včera na blog nepřibylo nic nového, ale blíží se pololetí, tudíž hodně testů a málo času na ostatní.
Za druhé... Přemýšlela jsem, jestli sem mám hodit spíše něco z mé tvorby nebo obsah na knížku. A proto, že i já musím do konce týdne odevzdat obsah na nějakou knížku (ještě ji nemám ani vybranou...), tak jsem se rozhodla právě pro obsah.
Za třetí - zítra by teoreticky mělo přibýt něco od Katy, ale bohužel nemůžu nic slíbit, jelikož testů je hodně a i my jsme lidi a občas prostě nestíháme.
A za čtvrté - rozhodla jsem se pro knihu Krysař, na kterou jsem obsah zpracovávala sice už před pár měsíci, ale i tak je pořád čtenou knihou a v podstatě knihou, která se dříve či později ve škole probírá. Tak jdeme na to. :)

_______________________________________________________________________________________________________________

Krysař

AUTOR: Viktor Dyk - významný český básník, prozaik, dramatik a publicista; narozen 31.12.1877
NÁZEV: Krysař
MÍSTO: město Hammeln
TYP: novela

POSTAVY:
- Krysař: hlavní postava v knize; přichází jako cizinec s píšťalou, za účelem vyhnat všechny krysy z města Hammeln, jeho píšťala ovšem vábí nejen krysy, ale také obyvatele města; zamiluje se do Agnes
- Agnes: mladá žena, měšťanka; nechá u sebe bydlet Krysaře, čeká ovšem dítě s bývalým milence Kristiánem
- Kristián: bývalý milenec Agnes; s Krysařem k sobě nikdy nenašli vzájemné sympatie
- Sepp Jörgen: chudý rybář, osamocený; lidé ho nazývali hloupým, ale jediný unikl Krysařově vábení
- Radní: nechtějí dodržet smlouvu s Krysařem; časté postavení těchto postav v knize

HLAVNÍ MYŠLENKA DÍLA: Popsat tajemný příběh Krysaře a všech událostí, které se během Krysařovi přítomnosti v městě dějí.

DĚJ (trošku zkrácen): Krysař přišel do města Hammeln, aby pomocí své píšťaly vyhnal krysy z města. Potká však dívku Agnes, do které se zamiluje. Agnes má ovšem milence Kristiána, který se nesmí dozvědět, že Agnes miluje Krysaře. Krysař za svoji práci nedostane zaplaceno a jednoho večera se pohádá s městskými konšely Strummem a Froschem. Poté se chce pomstít celému městu, ale neudělá to kvůli Agnes. Agnes zjistí, že je těhotná a otcem má být Kristián. To nechce dopustit, proto žádá Krysaře, aby ji zabil. Když se to nestane, Agnes se zabije sama. Krysař ze zlosti svojí píšťalou vyvede všechny obyvatele z města, na horu Koppel, kde je propast. V ní všichni lidé zahynou, nakonec i Krysař. Jediný člověk, který přežije, je rybář Sepp Jörgen a malý chlapec.

VLASTNÍ NÁZOR: Kniha je velmi čtivá a svým způsobem poutavá. Uznávám, že mnoho lidí jí tzv. "nepřijde na chuť", ale mnohdy se objeví člověk, kterému tato kniha opravdu zalíbí. Já patřím mezi ně. Krysař, především postava, mi přišla v Dykově podání sympatická a spravedlivá. Kniha častokrát poukazuje na životní situace, do kterých se lidé často dostávají.

JAZYKOVÉ VRSTVY: V knize je použita pouze spisovná čeština, především neutrální, místy najdeme i knižní prvky. Můžeme si také povšimnout prvků romantismu a realismu.
_______________________________________________________________________________________________________________
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama